"Hur långt kan en myndighet som Transportstyrelsen tillåtas få gå för att undkomma ansvar", frågar sig Anders Dahlgren. "Hur långt kan en myndighet som Transportstyrelsen tillåtas få gå för att undkomma ansvar", frågar sig Anders Dahlgren.

Anders Dahlgren om PEth-barometern: ”Politikerna måste nu hedra sina svar”

Efter att samtliga partier givits ytterligare en möjlighet att till sina tidigare svar göra tillägg och andra ändringar, kommer här den sista delen av PEth-barometern där samtliga partier fått möjligheten att återkoppla. Anders Dahlgren: ”Hur långt kan en myndighet som Transportstyrelsen tillåtas få gå för att undkomma ansvar?”

Anders Dahlgren debatterar ofta ”PEth-skandalen” i Proffs. För att ge riksdagspartierna möjlighet att till sina tidigare svar i PEth-barometern göra tillägg eller om de exempelvis har ändrat ståndpunkt, kontaktade han ånyo partierna.

Nyligen publicerade vi Centerpartiets omfattande svar.

Det pågår just nu en valspurt, men trots det har flera partier återkopplat. De som inte alls återkopplat är Vänsterpartiet, Moderaterna, Socialdemokraterna och Kristdemokraterna. Vi måste därför utgå från att de inte har mer att tillägga och inte heller har ändrat ståndpunkt.

Att Kristdemokraterna inte återkopplar förvånar Anders Dahlgren med tanke på att partiet, efter att deras svar publicerats, inkom till både honom och redaktionen med kritik och ifrågasatte exempelvis citatet: ”Vi säger inte att Transportstyrelsen har rätt eller fel.”
– I mejlet jag fick framhöll de att det citatet inte kommit från dem i deras svar, men eftersom jag har alla svar på mejl var det lätt att ta fram svaret och vem som skickat det, säger Anders Dahlgren.

Miljöpartiet svarar att: ”Vi har noterat dina frågor och dina synpunkter om PEth-barometern. I nuläget har vi inget ytterligare besked att ge utöver det tidigare svaret om att frågan rör både rättssäkerhet och medicinska bedömningar, och att vi tar med oss synpunkterna vidare i vårt arbete. Vi har i dagsläget inget att tillägga eller ta bort i vårt tidigare ställningstagande, och vi kan inte heller föregripa eventuella framtida kontakter, uppföljningar eller bedömningar.”

Liberalerna lyfter att deras principiella inställning är väl känd och att ”självfallet kommer vi att vara aktiv i frågan även i fortsättningen.”

Sverigedemokraterna ger till Dahlgren en muntlig återkoppling genom riksdagsledamot Thomas Morell. ”Den politiska delen av Sverige är just nu i en valbubbla och riksdagen öppnar inte före valet. Frågan är således i ett pausläge just nu. Får jag fortsatt förtroende efter valet skall jag omedelbart ställa en fråga till ansvarig minister”.

Vi ber Anders Dahlgren om några avslutande tankar om turerna kring PEth-proverna. Han säger att det är bedrövligt att upprättelse för de drabbade dröjer.
– Att två PEth-prover skulle vara tillräckligt för att återkalla körkort har myndigheten själv hittat på utan att, vad jag ser, ha stadig grund att stå på. Och kammarrätten sågade också det sättet att använda provet på. Här ska myndigheten ta sitt ansvar, men i stället säger den bland annat att besluten fattades enligt då gällande regler – regler de själva hittat på och som kritiserats och av kammarrätten sågats. Det går inte att bara vända blad och gå vidare. Nu måste det göras om och göras rätt för att drabbade inte fortsatt ska vara stämplade som missbrukare, säger han och hänvisar till en ny undersökning som ni kan ta del av här.

Den undersökningen publicerades i juli 2026 och slår fast att ”ett enskilt värde kan varken kvantifiera mängd eller tidsbestämma intag. Vid värden nära en beslutsgräns ska metodens mätosäkerhet vägas in”.
– Hur långt kan en myndighet som Transportstyrelsen tillåtas få gå för att undkomma ansvar? Är det möjligen kostnaden för ansvarstagandet man oroar sig för, avslutar Anders Dahlgren.