Om debattartikeln av Hans Agnez skriver Thomas Morell, (SD) samt vice ordförande i trafikutskottet, följande debattartikel: Låt mig först säga att jag har full förståelse för Agnez oro gällande underhållet av vintervägar. Vi har sett en ständig försämring av underhållet under många år och tyvärr tror jag att det blir så även detta år.
Låt mig också vara tydlig med att kraven på besparingar hos Trafikverket är väl motiverade. Myndigheten har vuxit med nästan 50 procent sedan den skapades. Vi är nog alla överens om att utfallet inte på något vis har ökat med 50 procent.
Det är snarare så att underhållet av våra vintervägar drabbas av en ineffektiv organisation som inte förstår hur upphandlingen av underhållet borde skötas.
Redan 2019 presenterade Riksrevisionen svidande kritik gentemot Trafikverket och deras drift och underhåll av det statliga vägnätet. Slutsatsen var tydlig rörande Trafikverkets ansvarar för drift och underhåll av cirka 98 500 km statliga vägarna.
I december 2023 var Riksrevisionens kritik massiv mot Trafikverket och förra regeringen. Vi Sverigedemokrater har varit tydliga i samtalen med regeringen – det måste bli en förändring; det kan helt enkelt inte fortsätta så här.
Under det senaste året har vi Sverigedemokrater genomfört omfattande intervjuer med branschföreträdare, åkerier, myndigheter och andra aktörer som på ett eller annat sätt har en relation till Trafikverket. Den bild vi fått av de samtalen stämmer väl överens med den kritik som Riksrevisionen framfört.
Trafikverket har till uppgift att säkerställa en fungerande infrastruktur och vi menar att det är hög tid att man börjar leverera på det kravet. Sveriges bilister lägger miljarder i diverse skatter varje år och kan rimligen begära att den statliga myndighet som ansvarar för vägnätet klarar det mest elementära, nämligen att ploga och halkbekämpa.
Trafikverkets organisation är helt enkelt inte rustad för det uppdrag den har. Kompetensbristerna lyser ständigt igenom och att bara låta detta fortgå är inte aktuellt.
Jag har varit kritisk till Trafikverkets organisation och jag anser att den måste bli mycket effektivare. Som det är organiserat i dag är den ”inre friktionen” förödande för verksamheten. Ska vi få ett underhåll som fungerar måste organisationen styras upp, det finns ingen annan väg.
Sverigedemokraterna
Thomas Morell
Vice ordförande trafikutskottet


