"Man kan inte ta tung behörighet och direkt ha samma erfarenhet som den som har kört länge", säger Linda Engman. Foto: Volvo Trucks/arkivbild. "Man kan inte ta tung behörighet och direkt ha samma erfarenhet som den som har kört länge", säger Linda Engman. Foto: Volvo Trucks/arkivbild.

”Chaufförsbrist? Var då?”

Det råder en global chaufförsbrist och det stundar många pensionsavgångar bland de rutinerade äldre förarna. Åkerier vänder sig till bemanningsföretag, inte sällan utländska sådana, för att de inte kan hitta chaufförer. Dagens debattör Linda Engman söker jobb med ljus och lykta. ”Vågar ingen anställa en nybliven förare”, frågar hon sig.

Linda skriver. Det sägs att branschen skriker efter folk, men var finns de jobben? Jag kan inte längre hålla räkningen på alla jobb jag sökt inom ett rimligt avstånd om cirka 9 mil. Jag har även skickat in spontanansökningar till företag, erbjudit mig att åka med gratis för att få mer erfarenhet och kunskap, men ingen, och då menar jag absolut ingen, vill ge mig en chans för att jag ännu inte har den kunskap och erfarenhet åkerierna vill att jag ska ha.

Jag brinner för att köra lastbil och har gjort så sedan barnsben. Jag har arbetat inom vården tidigare, men tog nyligen steget att utbilda mig till chaufför och examinerades via Komvux 2024 och hade då jobb juni-oktober, men efter det har gått hemma, snart 1 år, sökt jobb med ljus och lykta, både ringt och mejlat in mitt CV.

Vad som står i CV:t verkar vara det som är viktigast – inte vem jag är och att ge mig en chans att få åka med och visa att jag kan. Jag är inte helt utanför branschen eftersom jag varit med min man i tio år och han har kört i alla fall 20 år. Jag har åkt med så ofta det funnits tillfälle, men det ger mig inte den erfarenhet som åkerierna verkar kräva oavsett hur länge man varit chaufför.

Hur ska man som ny kunna få den erfarenheten och kunskapen om ingen vågar anställa? Kostar det för mycket tid och pengar att lära upp en ny förare?

Eller är företagen rädda för att nykomlingen ska köra sönder saker? Det finns förare med 30 år bakom ratten som fortfarande kör sönder ibland. Eller är det att för att den nyutbildade är försiktig och att det tar lite tid i början innan man kommer in i hur fordonet fungerar och rör sig på vägarna, hur man hittar till kunderna, är mer rädd om fordonet och vill ta det lite lugnt i början innan man kommer in i hur allt funkar och sen kan öka tempot med tiden?

Ja, är man ny tar det lite mer tid, måste få lov att ta lite mer tid än för dem med lång erfarenhet, men hur ska nya förare någonsin få chansen när ingen vågar anställa och det gäller tyvärr både stora och små åkerier.

Jag bor i Tingsryds kommun och har sökt jobb från Nybro till Ljungby, Älmhult, Osby, Kristianstad och hela Blekinge samt Kronoberg utan någon som helst respons. Finns det verkligen ingen som vill ta sig an en ny förare?

Om artikeln

Publicerad: 2025-08-12 15:55
Kategori: Debatt
Taggar: Åkerier Chaufförsbrist Förarbrist Godstransport Lastbilschaufför Pensionsavgångar Vägtransport