Alla trafikanter samt buss- och taxiresenärer måste kunna lita på att yrkesförarna har behörighet att köra sitt fordon. Fotot är endast en illustration. Fordon och personer på bilden har inget med artikeln att göra. Foto: MAN

Transportföretagen måste ges möjlighet att garantera säkerheten

Taxiförarlegitimation, körkort och högre behörigheter hos yrkesförare dras dagligen in av olika orsaker utan att arbetsgivaren informeras. Det kan till exempel innebära att dömda brottslingar idag kan fortsätta att jobba som yrkesförare utan att arbetsgivaren får veta att deras förarbehörighet har blivit indragen.
Nu kräver NTF, Svenska Bussbranschens Riksförbund och Svenska Taxiförbundet att arbetsgivaren måste få en rimlig chans att vidta nödvändiga åtgärder så att samtliga transporter sker på ett trafiksäkert sätt. Och de får medhåll från Proffs krönikör, före detta överåklagaren Sven-Erik Alhem.

Svenska Bussbranschens Riksförbund och Svenska Taxiförbundet kräver i en gemensam skrivelse till Näringsdepartementet att man inför ett system där buss- och taxiföretagen får en automatisk, digital återkoppling från Transportstyrelsen när en förares körkort eller taxiförarlegitimation ogiltigförklarats eller återkallats.

Svenska buss- och taxiföretag har enligt lag skyldighet att kontrollera att föraren har giltig behörighet vid anställningen, samt att vidta åtgärder om föraren får den ogiltigförklarad eller återkallad. Samtidigt saknas ett system där Transportstyrelsen informerar arbetsgivaren om sådana förändringar.

Istället förväntas den förare som får sitt körkort eller taxiförarlegitimation ogiltigförklarat eller återkallat att självmant meddela sin arbetsgivare, vilket inte alltid sker.
- Detta är mycket anmärkningsvärt då det skapar en otrygg och osäker situation för resenärerna och innebär en stor rättsosäkerhet för arbetsgivaren, som riskerar böter eller fängelse samt att få sitt trafiktillstånd återkallat, säger Thomas Winskog, förbundsdirektör i Svenska Taxiförbundet.

Yrkestrafiklagstiftningen genomgår stora förändringar, vilket skapar ett utmärkt tillfälle att komma till rätta med problemet. Till utredningen, Vägtrafikregisterutredningens betänkande (SOU 2010:76), har Svenska Bussbranschens Riksförbund och Svenska Taxiförbundet föreslagit att beställningscentraler och företag per automatik ska få meddelande om en anställd förlorat körkortet eller taxiförarlegitimationen.

Utredaren hänvisar dock, på oklara grunder, till att en sådan ordning eventuellt skulle kunna kränka förarens integritet.
- Utredaren skjuter bredvid målet, eftersom skälet för återkallandet är fullständigt ointressant för buss- och taxiföretagen. Det väsentliga är att få en automatisk, digital återkoppling om att en behörighet har ogiltigförklarats eller återkallats, säger Anna Grönlund, förbundsdirektör i Svenska Bussbranschens Riksförbund.

NTF har också gjort en skrivelse i samma ärende, med den skillnaden att man adresserat den till Transportstyrelsen.
- Det här är inte bara viktigt vid persontransporter i taxi, hela åkerinäringen inklusive bussföretagen och firmabilstrafiken har samma problem, säger Jan Sandberg vd för NTF.
- Vi vill öka säkerheten för resenärer och andra trafikanter genom att få tillgång till transportstyrelsens uppgifter om indragna behörigheter. NTF som oberoende part kan värna den personliga integriteten samtidigt som arbetsgivaren ges möjlighet att garantera säkra transporter.
I sitt brev till Transportstyrelsen öppnar NTF upp för en diskussion som man alltså vill ska leda till säkrare resor och en ökad trafiksäkerhet.

Sven-Erik Alhem, är före detta överåklagare och numera samhällsdebattör - och krönikör i tidningen Proffs. I nästkommande krönika (nr 2-2012) kommer även han att beröra ämnet.
- Staten måste ha en ordning som innebär att det inte ska vara möjligt att köra taxi för en förare som har dömts för ett sexual- eller våldsbrott, menar han i sin kommande krönika.

Om artikeln

Publicerad: Måndag 30 Januari 2012, kl 16:16
Kategori: Nyhet
Taggar: Körkortsbehörighet, Taxilegitimation, Transportstyrelsen, Rapportering



Stickpropp från HBA laddar dubbelt

Hos HBA Fordonsteknik AB har man insett att lastbilshytterna i snabb takt fylls med diverse elektroniska prylar. Inte endast sådana som har med själva jobbet att göra, utan även med apparater som ofta är till för det höga nöjets skull, till exempel egna datorer, iPads, iPods och andra "i"-grejor.
En lösning på "laddningsproblemet" kommer nu från HBA.

MAN-kurs i snålkörning hos Trafikcenter

I fredags, den 27 januari, undertecknade MAN Truck & Bus Sverige AB och Trafikcenter AB i Kumla ett samarbetsavtal som innebär att Trafikcenter AB blir operativt ansvarig för MAN ProfiDrive® i Sverige.

Transportföretagen måste ges möjlighet att garantera säkerheten

Taxiförarlegitimation, körkort och högre behörigheter hos yrkesförare dras dagligen in av olika orsaker utan att arbetsgivaren informeras. Det kan till exempel innebära att dömda brottslingar idag kan fortsätta att jobba som yrkesförare utan att arbetsgivaren får veta att deras förarbehörighet har blivit indragen.
Nu kräver NTF, Svenska Bussbranschens Riksförbund och Svenska Taxiförbundet att arbetsgivaren måste få en rimlig chans att vidta nödvändiga åtgärder så att samtliga transporter sker på ett trafiksäkert sätt. Och de får medhåll från Proffs krönikör, före detta överåklagaren Sven-Erik Alhem.

DHL ska hålla ordning på skidorna i Vasaloppet

Första veckan i mars går lastbilarna i högtrafik mellan Sälen och Mora. I lasten finns packning som tillhör 60 000 skidåkare som kör Vasaloppet.
Stort ansvar vilar på chaufförerna – som måste hålla sina tider.

Tidningen Proffs fre 27 april 2012

27 april 2012

Proffs är tidningen som riktar sig mot alla dem som varje dag och natt, året runt, arbetar med vägtransporter. Proffs lyfter fram människan, maskinen och de företagare som kämpar för att vi ”vanliga” konsumenter, varje dag, bland annat ska finna färsk mjölk i butiken och reservdelar till våra bilar på verkstaden.

Papperstidningen Webbtidningen

 

Tidningen Proffs fre 27 april 2012
Stäng

27 april 2012

  Tidningen Proffs, yrkesförarnas egen tidning, kommer ut 12 gånger per år. Varje nummer är laddat med artiklar från verkligheten, vad som är nytt inom branschen, vilken teknik som ökar säkerheten och vilken som sänker bränsleförbrukningen, med mycket mera.

I det senaste numret skriver vi bland annat om...

  1. Bengt bytte från lastbil till buss:
    "Nu träffar jag bara glada människor"
  2. Stormöte i Vara om åkerinäringens framtid
  3. Skaraslättens förre vd överklagar tingsrättsdomen
  4. Hon tog klivet från datatekniker till chaufför
  5. Nytt och gammalt från Volvo på MATS i USA
  6. Danska Freja ser positivt på framtiden
  7. Tuffa tag mot olycksdrabbat åkeri
  8. Proffs har provkört "en Fiat med Opelblixt"
  9. Ryska åkare vill ha bil med nos

Bli prenumerant
Det är enkelt att bli prenumerant, och det kostar inte mer än 315 kr (inkl moms) för ett helår. Klicka dig vidare till prenumerationssidan för att se fler alternativ och läsa mer information.

Bli prenumerant