Postnord ökar omsättningen och förbättrar lönsamheten

Postnord förbättrade både omsättningen och rörelseresultatet under tredje kvartalet 2026. Utvecklingen i Sverige bidrog till resultatlyftet, samtidigt som omställningen av den danska verksamheten fortsatte att belasta resultatet. Koncernen förbereder också en ny modell för brevutdelning i Sverige.

Postnords nettoomsättning uppgick under tredje kvartalet till 8 930 miljoner kronor, jämfört med 8 473 miljoner kronor motsvarande period föregående år. I fast valuta och för jämförbara enheter ökade omsättningen med 4 procent. Under jämförelseperioden minskade den med 2 procent.

Paketvolymerna växte med 6 procent, jämfört med en ökning på 18 procent ett år tidigare. Brevvolymerna fortsatte däremot att falla och minskade med 16 procent, mot 12 procent under jämförelseperioden.

Rörelseresultatet, EBIT, steg till 237 miljoner kronor från 106 miljoner kronor. Det motsvarar en rörelsemarginal på 2,7 procent, jämfört med 1,3 procent. Det justerade rörelseresultatet ökade till 330 miljoner kronor från 166 miljoner kronor, medan den justerade rörelsemarginalen förbättrades från 2,0 till 3,7 procent.

Resultatförbättringen drevs av en stark utveckling i Sverige. Paketaffären fortsatte att utvecklas väl och de allmänna valen bidrog positivt till brevaffären. Även merparten av koncernens övriga segment förbättrade sina resultat under kvartalet. Omställningen i Danmark hade samtidigt en negativ påverkan.

För årets första nio månader uppgick nettoomsättningen till 26 964 miljoner kronor, jämfört med 26 321 miljoner kronor under januari–september 2025. Omsättningen ökade med 1 procent i fast valuta för jämförbara enheter, mot en minskning på 5 procent under jämförelseperioden. Paketvolymerna ökade med 9 procent, jämfört med 12 procent, medan brevvolymerna minskade med 18 procent, mot 15 procent.

Rörelseresultatet för niomånadersperioden uppgick till 563 miljoner kronor, jämfört med 557 miljoner kronor. Rörelsemarginalen var oförändrad på 2,1 procent. Det justerade rörelseresultatet sjönk däremot till 706 miljoner kronor från 732 miljoner kronor, och den justerade rörelsemarginalen minskade från 2,8 till 2,6 procent.

I Danmark fortsätter avvecklingen av den nationella brevverksamheten att påverka resultatet. När brevverksamheten upphörde försvann också synergier med paketverksamheten.

Postnord förändrar därför i hög takt den operativa modellen för att skapa en renodlad och långsiktigt konkurrenskraftig paketaffär. Arbetet omfattar utveckling av erbjudandet och infrastrukturen samt anpassning av kapacitet och kostnadsbas. Bolaget beskriver omställningen som omfattande, med en tydlig riktning.

I Sverige växer paketaffären samtidigt som brevvolymerna fortsätter att minska strukturellt. Enligt Postnord behöver brevverksamheten löpande anpassas till de lägre volymerna och till hur posttjänsten används. Syftet är att kunna erbjuda en tillgänglig och självfinansierad posttjänst i hela landet.

Den ändrade postförordningen ger enligt bolaget bättre förutsättningar för anpassningen. Under kvartalet fortsatte förberedelserna inför en framtida övergång till två fasta utdelningsdagar. Pilotprojekt genomförs för att kvalitetssäkra modellen, testa arbetssätt och samla erfarenheter inför ett bredare införande.

Postnord framhåller klimatarbetet som en viktig del av både kunderbjudandet och den långsiktiga konkurrenskraften. Amazon, som är en av världens största e-handelsaktörer och en viktig kund till Postnord, har uppmärksammat arbetet genom utmärkelserna Lowest Carbon Intensity och Excellence in Carbon Reporting.

Koncernens fortsatta förändringsarbete omfattar anpassningen av brevverksamheten till lägre volymer, omställningen till en renodlad paketaffär i Danmark och utvecklingen av paket- och logistikaffären. Arbetet sker på en marknad med hård konkurrens, prispress och kundkrav som ständigt förändras. Postnords bedömning är att utvecklingen under tredje kvartalet visar att omställningen ger resultat och går i rätt riktning.

Om artikeln

Publicerad: 2026-10-29 15:46
Kategori: Nyheter
Taggar: Brevutdelning Ekonomi Klimatarbete Logistik Paketmarknad PostNord