Transportutbildning ger jobb. Foto: Genrebild. Transportutbildning ger jobb. Foto: Genrebild.

Transport ger bäst chans till jobb efter examen

Det finns ingen gymnasial yrkesutbildning med samma höga etableringsgrad som transportprogrammet. Trots oroliga tider visar årets Gymnasiebarometer att 82 procent fick jobb som lastbilschaufför efter avslutad utbildning. Samtidigt är utbildningsplatserna för få i förhållande till antalet sökande och marknadens behov av arbetskraft.

Fordons- och transportprogrammet är en säker väg till jobb efter avslutad gymnasieexamen. Enligt TYA:s årliga rapport Gymnasiebarometern Transportprogrammet 2025/2026*, tog 87 procent av eleverna examen 2025 och av dem gick 82 procent direkt ut i jobb.

Samma trend går att spåra i Skolverkets senaste statistik, som visar att 79 procent av eleverna som tog examen från Fordons- och transportprogrammet 2020 har etablerat sig på arbetsmarknaden tre år efter avslutad utbildning.

Det är den högsta etableringsgraden av samtliga yrkesprogram, långt över genomsnittet på 64 procent.
– Både Skolverkets statistik och vår rapport visar det vi har vetat länge , att transportutbildningen leder eleverna raka vägen in på arbetsmarknaden även under en lågkonjunktur, säger TYA:s projektledare Lena Törnstrand.

Ändå kvarstår utmaningar med att få beslutsfattare att satsa på fler utbildningsplatser på lång sikt. Det kommer att leda till kompetensbrist i branschen och missade skatteintäkter för kommunerna, menar Lena Törnstrand.

Under 2025 startades två helt nya transportutbildningar i Ljusdal och på Gotland. Dessutom stoppades beslutet om nedläggning på Malgomajskolan i Vilhelmina. Det ser TYA som positivt, men ändå räcker inte utbildningsplatserna till. Skolorna har i snitt två sökande per utbildningsplats.

Flera län rapporterar ett söktryck på 2,5 elever per plats eller mer.
– För ungdomarna i län med så högt söktryck blir det extra svårt att genomföra sina yrkesdrömmar och där bör utbildningsplatserna utökas, säger Lena Törnstrand.

Trenden med allt fler tjejer på transportinriktningen har bromsat in med 31 procent kvinnliga elever jämfört med 33 procent i rapporten för 2024/2025.
– Det är svårt att säga om det är en tillfällig nedgång eller ett trendbrott, men sett till de senaste årens utveckling tror vi att intåget av tjejer på transportinriktningen är här för att stanna, säger Lena Törnstrand.

Fakta ur Gymnasiebarometern Transportprogrammet 2025/2026
87 % av eleverna på inriktning transport tog gymnasieexamen. I antal elever innebär det att 1 876 elever tog examen 2025, medan 292 inte gjorde det.
76 % gick ut med CE-körkort och 88 % med C-körkort. Samtliga erhöll yrkeskompetensbevis (YKB).
31 % är andelen kvinnliga elever på transportinriktningen i årskurs 2, vilket motsvarar 691 elever. Antalet manliga elever är 1 544.
82 % fick jobb som lastbilschaufför direkt efter examen. Det motsvarar 1 751 elever i årskurs 3, 2025.

*Gymnasiebarometern finns bifogad detta pressmeddelande. Undersökningen hette tidigare Skolledarrapport Transportprogrammet, men har nu bytt namn till Gymnasiebarometern.

Om artikeln

Publicerad: 2026-02-04 09:33
Kategori: Nyheter
Taggar: Chaufförsutbildning Gymnasiebarometern Lastbilschaufför Transportutbildning TYA; Transportprogramm Yrkesutbildning