Tidningsnyhet om Iveco Sveriges storsatsning på 80-talet. Foto: Iveco. Tidningsnyhet om Iveco Sveriges storsatsning på 80-talet. Foto: Iveco.

50 år med IVECO och Rune Järpsten

När Iveco firar 50 år som global lastbilsjätte går tankarna i Sverige till en liten hamn på Tjörn. Det var där allting började och där Rune Järpsten, en envis och uppfinningsrik eftermarknadschef, tog första steget till att skapa Iveco Sweden.

Året är 1982. En konkurs, några Fiat-bilar och en man som vägrar ge upp. Det var där grunden till Iveco Sweden lades med Rune Järpsten i spetsen.
– Jag började på företaget Gran Diesel AB som eftermarknadschef första september 1982. Redan första dagen förstod jag att något inte stod rätt till vilket bara en kort tid senare visade sig stämma, säger Rune Järpsten.

Företaget gick i konkurs, men där andra såg slutet såg Rune Järpsten en möjlighet. Han övertalade konkursförvaltaren att låta honom köpa fordonsparken med över 80 då kallade Fiat Daily och några Z-modeller samt reservdelslagret i Skärhamn.

Problemet? Det fanns inget bolag att fakturera från.
– Vi började sälja reservdelar, men kunde inte fakturera. Då ringde jag en firma i Falun som sålde färdiga bolag och frågade om det var en lösning för oss. De sa att det gick bra, men att jag behövde sätta in 50 000 kronor på ett bolagskonto för att köra i gång. Det var mycket pengar på den tiden. Jag ringde Fiat Auto i Stockholm och frågade om jag kunde låna pengarna för att starta Iveco Sweden. De trodde på idén och resten är historia, säger Rune Järpsten.

Iveco:s svenska resa började i Wallhamn, en liten hamn på Tjörn, där Rune hyrde kontor och fick tillgång till växel och postkasse. Med ett litet team på två från marknad, en från service och en sekreterare, började han bygga upp varumärket i Sverige. När kontoret senare flyttade till Göteborg tog Rune och de andra bosatta på Tjörn en Daily-buss till jobbet varje dag.

Men det var i servicen som Iveco Sweden verkligen satte standarden. Rune rättar om journummer som kopplades till hans mobil via SOS Alarm, om reservdelar som flögs in från Belgien mitt i natten och om flygplanspersonal som hjälpte till att leverera bildörrar till Boden via kabinen.

En gång skadades en kamaxel på väg ut från Göteborg med en fullastad kyltransport. Inget lager i Sverige, Danmark eller Tyskland hade reservdelen, men den hittades i Belgien. Rune frågade då en vän om han kunde köra från Antwerpen för att hämta delen.

Därefter körde vännen till flygplatsen, personalen tog reservdelen med ombord och klockan två på natten var bilen i gång igen.
– Det löste sig från klockan 16 på eftermiddagen till klockan 02.00 på natten. Snabbt och effektivt. Det var så vi jobbade, säger Rune Järpsten.

En annan gång hade förardörren på en av Runes kunders fordon i Boden blivit påkörd. Då ringde han till lagret i Köpenhamn som körde en ny dörr till flygplatsen i Ängelholm. Flygplanet mellan Ängelholm och Arlanda var så litet att det inte gick att få in dörren i lastutrymmet.
– Vi fick då lasta dörren inne i kabinen. Sedan flögs den från Arlanda till Luleå och vidare till Boden. Det hade nog inte varit möjligt att lösa på samma sätt i dag, men det har lagt grunden för några härliga minnen, säger Rune.

Under Runes elva år växte Iveco:s närvaro i Sverige. Man deltog på mässor och verkstadsnätverket växte till över 35 fria verkstäder.
– Vi var kaxiga och ambitiösa. Medan andra visade upp chassin kom vi med kompletta fordon, säger Rune Järpsten.

Rune var också med och döpte bolaget, men när namnet Iveko redan var taget fick det bli Industrial Vehicle Cooperations med bifirman Iveco Sweden.

Han var också med och sålde till värmeverken i Norrland där det visade sig att flisbilarna vägde 80 ton.
– Inte konstigt att de upplevde att bilarna kändes klena, säger Rune Järpsten.
Efter 11 år lämnade Rune Iveco, men lastbilarna har aldrig lämnat honom. Efter en sväng i musikbranschen där han drev Europas största musikaffär och jobbade med namn som Bee Gees och Eric Clapton, återvände han till bilvärlden bland annat som eftermarknadschef hos Lexus och Toyota.

Men hjärtat finns kvar hos Iveco.
– Vi ville ge bättre service än Volvo och Scania. Alla som jobbade med Iveco då minns den lojaliteten, den värmen. Det var en familj och det är tider jag minns med glädje, avslutar Rune Järpsten.

2025 markerar Iveco:s 50-årsjubileum efter att ha vuxit från en europeisk sammanslagning 1975 till ett globalt varumärke med fokus på innovation, hållbarhet och digitalisering. I Norden firas jubileet med specialdekor på alla fordon som levereras från april, samt aktiviteter i sociala medier.

Men i Sverige är det svårt att tänka på Iveco:s historia utan att också tänka på Rune Järpsten.

Från kamaxlar mitt i natten till kaffestunder i Wallhamn, hans historia är Ivecos:s historia. Och kanske är det finaste sättet att fira 50 år genom människorna som gjort resan möjlig.

Rune Järpsten, en envis och uppfinningsrik eftermarknadschef, som tog första steget och skapade Iveco Sweden. Foto: Iveco.
Rune Järpsten, en envis och uppfinningsrik eftermarknadschef, som tog första steget och skapade Iveco Sweden. Foto: Iveco.

Om artikeln

Publicerad: 2025-11-05 15:55
Kategori: Nyheter
Taggar: Eftermarknad Godstransporter Iveco Sweden Iveco Trucks Lastbilar Rune Järpsten Reservdelar Tjörn