Precis innan jag började skriva dessa rader fick jag dessutom ett sms där mitt tåg påverkas av ett signalfel och mycket talar för ytterligare en natt i Stockholm. Så här är det i dagens Sverige, ständiga störningar i den livsviktiga infrastrukturen. Det spelar ingen roll om man skall åka tåg eller vara på vägen – det skiter sig vilket som!
Jag förstår landets industriföretagare som ifrågasätter investeringar i Sverige på grund av den instabila infrastrukturen. I min värld är det en fullständig katastrof för AB Sverige om företag väljer att investera utomlands.
Trafikverkets ledning lever uppenbarligen i en isolerad bubbla som inte ser allvaret i den situation vi befinner oss.
Vid snart sagt varje möte lyfter jag det här problemet men uppenbarligen når inte budskapet fram. Det behövs en rejäl omdaning av Trafikverket, inget duttande, utan kraftfulla åtgärder!
Mitt i den här röran med glashala oplogade vägar och havererade signalsystem i järnvägen, presenterar Trafikverket glatt att de skall sätta upp nya fartkameror.
Allvarligt talat, hur tänker ni där? Lägga ett stort antal miljoner för att byta ut fungerande kameror i stället för att säkra funktionen i vårt infrastruktursystem!
Vi befinner oss i ett läge där ett stort antal allvarliga olyckor sker på grund av bristfälliga insatser mot snö och halka.
Järnvägen lider av allvarliga brister i signalsystemet och då prioriterar Trafikverket att lägga pengar på att byta ut fungerande kameror.
Kom ut i verkligheten och se resultatet av er oförmåga att klara det mest elementära – att sköta vår infrastruktur.
Jag kan åta mig att guida er runt i landet och prata med de människor som arbetar med att köra gods- och människor i ett system som inte prioriteras i era snygga diagram och staplar.
Dessa människor har en del att säga till er som sitter på ansvariga poster i Trafikverket.
Tillsammans med media försöker ni tuta i svenska folket att det är extremväder, trots att det är fråga om vanligt vinterväder. Det är inget extremt i några minusgrader och snö, det är helt normalt på våra breddgrader. Det extrema i den här situationen är urusla upphandlingsmetoder och en övertro på digitala meteorologer i diket.
De killar och tjejer som sitter i plogbilarna och kämpar gör ett fantastiskt jobb, de förtjänar all uppskattning! I grunden är det ett helkasst system hos Trafikverket som försatt oss i den här situationen. Det är sannerligen dags för en rejäl ”upprustning” av Trafikverket.
Thomas Morell,
riksdagsledamot Sverigedemokraterna


