Foto: Kilafors Foto: Kilafors

Kilafors visar uppdaterad lastväxlarvagn på Elmia

Kilafors presenterar en uppdaterad version av lastväxlarvagnen Glider inför Elmia Lastbil 2026. Den nya modellen får högre lastkapacitet, större flexibilitet och fler valmöjligheter, bland annat genom en ny 20 tons framvagn och möjligheten att bygga om vagnen efter förändrade transportbehov.

Kilafors vidareutvecklar sin lastväxlarvagn Glider och visar den uppdaterade modellen på Elmia Lastbil i augusti. Den största förändringen är en ny 20 tons framvagn som gör att vagnen kan erbjudas med totalvikter från 38 upp till 44 ton. Det innebär att Glider kan användas i transporter där kraven på lastkapacitet är högre än tidigare.

Glider är en lastväxlarvagn utan tipp och har utvecklats för tunga transportuppdrag. Med den senaste uppdateringen har modellprogrammet breddats för att ge åkerier större möjligheter att anpassa vagnen efter olika typer av körningar.

Den uppdaterade modellen kan levereras med dubbavstånd på 200, 400 eller 640 millimeter. En av nyheterna är att samma chassi kan användas för både 400 och 640 millimeters dubbavstånd. Det gör det möjligt att bygga om vagnen om verksamhetens behov förändras, i stället för att investera i ett nytt chassi.

Även påkörningsramperna har gjorts mer flexibla. Rampvinkeln kan ändras genom en ombyggnad i efterhand, vilket innebär att chassiet inte behöver anpassas till en specifik ramplösning redan vid beställningen.

Glider med skjutkolv ingår nu i standardutförandet, vilket förenklar beställningsprocessen. Samtidigt blir liftdumperkit tillgängligt som tillval även för den femaxliga Glidern. Tidigare har den lösningen endast funnits för fyraxliga vagnar. Den uppdaterade konstruktionen ska dessutom göra det enklare att eftermontera liftdumperkit vid ett senare tillfälle.

Den uppdaterade Glidern premiärvisas på Elmia Lastbil i augusti 2026.

Om artikeln

Publicerad: 2026-07-29 08:32
Kategori: Nyheter
Taggar: Elmia Lastbil Kilafors Lastväxlarvagn Påbyggnader Tunga Transporter