Genrebild. Genrebild.

Vem bestämmer egentligen i körkortsmedicinska frågor?

Svensk Trafikmedicinsk Förening (STMF) skickar då och då ut så kallade rundbrev. I år sammanföll ett utskick med att SFAM (Svensk förening för allmänmedicin) arrangerar de årliga ST-dagarna. En kongress för blivande specialister i allmänmedicin.

Den 25 september höll Sveriges läkarförbund ett lunchwebinarie gällande PEth, alkohol och riktlinjerna för medicinska körkortsbedömning. Johan Allinder var föreläsare. Han är specialistläkare i rehabiliteringsmedicin och sekreterare i Trafikmedicinsk förening.

I samma förening är Lars Englund ordförande. Han är tidigare överläkare på Transportstyrelsen.

STMF, Svensk Trafikmedicinsk Förening, skickar då och då ut så kallade rundbrev. I år sammanföll det med att SFAM (Svensk förening för allmänmedicin) arrangerar de årliga ST-dagarna. En kongress för blivande specialister i allmänmedicin.

I år var en av föreläsarna Witold Pisarek, överläkare på Transportstyrelsen. Båda, STMF och SFAM, är föreningar, men upplevs göra intryck på Transportstyrelsen.

I ett rundbrev (20230619) beskriver Lars Englund att användningen av PEth har stöd i vetenskaplig litteratur, något som samtidigt har ifrågasatts och diskuterats under våren.
I tidigare utskick har föreningen också lyft fram PEth som metod i körkortsmedicinska sammanhang.

Det här väcker frågor om samspelet mellan föreningar och myndigheter när det gäller tolkningen av medicinska riktlinjer. Myndighetens officiella regelverk fastställs dock alltid av Transportstyrelsen.

Vill man fördjupa sig i ämnet finns flera länkar att tillgå här:

Om artikeln

Publicerad: 2025-09-29 15:55
Kategori: Nyheter
Taggar: Förvaltningsrätten Kammarrätten Körkortsmedicinsa Frågor PEth SFAM STMF Transportstyrelsen