VÄTE har vunnit uppdraget att driva Sundsvalls kombiterminal. Övertagandet sker 1 oktober 2025. Därmed tappar Sandahls uppdraget de haft sedan 2016.
Dessutom förlorar Sandahls driften av Västerås kombiterminal som de haft sedan 2022. Med andra ord två tapp på kort tid. Nu tar Jernhusen över driften.
I Sundsvall har VÄTE redan börjat förbereda övergången för att säkerställa en smidigkontinuitet i övergången. VÄTE planerar att driva terminalen med samma innovation och operativa styrka som utmärker alla deras verksamheter.
Sundsvalls kombiterminal är strategiskt belägen och hanterar betydande godsvolymer vilket gör den till en viktig resurs för regionens näringsliv och infrastruktur. Med VÄTE:s kombination av beprövad expertis och nytänkande kan terminalen bli ett effektivare och mer attraktivt logistikcentrum.
På kombiterminalen i Västerås innebär avtalet med Westerman Multimodal Logistics att Jernhusen bygger en ny, modern crossdock vid Västerås kombiterminal för att möta Westermans behov. Den nya terminalen blir en central del av Westermans gröna transportkorridor som knyter samman Västerås med terminaler i Malmö och på kontinenten.