DEBATTARTIKEL
Foto: Göran Rosengren och riksdagen, montage Foto: Göran Rosengren och riksdagen, montage

Replik till Fabian: Konkurrenskraften avgörs vid pumpen

Debatten om bränslepriserna riskerar att fastna i retorik i stället för verklighet. I en replik signerad Thomas Morell (SD), lyfts konsekvenserna för transportnäringen, där kostnaden vid pumpen direkt avgör lönsamheten och i förlängningen påverkar hela samhällets funktion.

Svar till Fabian Johansson som skrivit debattartikeln med rubriken ”Bränsledebatten har spårat ur – kräv mer av politikerna!

Jag kan bara ge dig rätt i den analys du gör gällande bränsleskatterna, eller snarare bränslepriserna. Under många år har debatten och det politiska resonemanget siktat på att höja bränslepriserna för att minska bilismen.

Med denna retorik missar man de negativa konsekvenserna fullständigt och det skapar en ond spiral som driver kostnader i samhället. Det i sin tur driver på inflationen och i slutändan trycks räntorna uppåt.

Vårt samhälle är i behov av transporter för att ”maskineriet” skall fungera. Människor skall kunna resa till sitt arbete, fritidsaktiviteter, besöka släkt och vänner. Inte minst måste transportkostnaderna för jordbruk, skogsbruk, industri, handel och mycket annat vara rimliga. Detta för att vi skall få mat på bordet, kläder på kroppen, ett hus att bo i och ett arbete att gå till. Kort sagt, stannar transporterna stannar samhället!

Till dig som kör gods varje dag: Dieselkostnaden avgör om bilen rullar med vinst eller förlust. Vårt besked är enkelt: Lägre kostnad vid pump och rättvisa villkor på vägarna.

I ett första läge genomför vi tillsammans med regeringen en sänkning av skatten på bensin och diesel till EU:s miniminivå vilket borde sänka bensin med 1 kr/liter och diesel 40 öre/liter. Det är vad vi kan göra på egen hand på hemmaplan här och nu.

I nästa steg avser vi sänka med ytterligare 3 kronor litern, men det kräver ett godkännande från EU.
Långsiktigt vill vi helt ta bort skatten på bensin och diesel.

Sverige är starkt beroende av sina exportinkomster och vi måste vara konkurrenskraftiga på den globala marknaden. I det läget kan vi helt enkelt inte kosta på oss att ha höga bränslepriser. Dessutom måste landets invånare få rimliga levnadsvillkor oavsett var man väljer att bosätta sig.

Till sist – transportnäringen måste få konkurrensneutrala villkor för att kunna verka på marknaden. Där spelar givetvis bränslekostnaderna in, men en annan och minst lika viktig faktor är den osunda och olagliga konkurrensen.

Vi måste få en avsevärt bättre kontroll på väg för att komma åt de aktörer som ständigt flyger under radarn och därmed konkurrerar på osunda villkor.
Jag har vid varje tillfälle när dessa frågor lyfts i riksdagen, påtalat vikten av en sund marknad för att de seriösa åkerierna skall ha en chans att bedriva sin verksamhet.

För att inte spä på smutskastandet vill jag avsluta med Sverigedemokraternas hållning i två punkter.

  • Bränslepriserna i Sverige måste hållas på lägsta möjliga nivå, vi får under inga omständigheter försätta oss i en situation där bränslekostnader begränsar vår konkurrenskraft.
  • Effektivisera kontrollerna på väg för att komma åt de olagliga transporterna. Bra och effektiv kontroll på väg begränsar de kriminella nätverkens möjlighet till ekonomisk tillväxt. (Den olagliga transportverksamheten styrs ofta av kriminella nätverk).

Vi går mot val i höst, var tydlig mot din politiker vad du förväntar dig. Det är du som äger rösten och väljer att lägga den där du tror den gör störst nytta.
Med andra ord – förvalta din röst väl!

Thomas Morell, Trafikpolitisk talesperson
Sverigedemokraterna

Observera

Åsikterna som uttrycks i de debattartiklar som vi publicerar står den undertecknade skribenten (eller skribenterna) för, det är alltså inte tidningen Proffs.

Om artikeln

Publicerad: 2026-03-26 15:50
Kategori: Debatt
Taggar: Bränslepriser Diesel Konkurrens Transportpolitik