DEBATTARTIKEL

Är det verkligen inte någon som ser sambandet?

Allt mer gods flyttas över till utländska lastbärare, som dessutom kör för mindre än halva kostnaden jämfört med ett svenskt ekipage.
En stor del av godset körs i transporter som saknar tillstånd att bedriva yrkesmässig trafik. Det förekommer slavliknande villkor för förare från tidigare öststater.

Det senaste exemplet som fick stora rubriker var de bulgariska förarna som körde åt Volvo. De arbetade 80 timmar i veckan för 1 000 kronor i månaden + 10 600 kronor i traktamente. Förarna hade en dag ledigt per månad.
Hela upplägget strider mot lagstiftningen vad gäller arbetstider, dessutom torde det vara uppenbart att dessa förare inte är särskilt trafiksäkra efter dessa arbetspass.

Förartillstånd saknas för en stor grupp av förare.
Polisens statistik talar sitt tydliga språk vad gäller dieselstölder. Bränsle som sannolikt säljs vidare till utländska förarkollegor.
Stölder ur fordon är numera vardagsmat och det förekommer även stölder av hela fordon.

Försäljningen av smuggelsprit har tagit sådana proportioner att föräldrar och busschaufförer i Göteborg skriver desperata insändare i lokalpressen. Ungdomar reser med Grön Express till Stig Center för att handla stora mängder sprit. Det är förare från tidigare öststater som säljer spriten och polisen tycks stå handfallen inför problemet.
Det är även känt att det kommer leveranser av mat, sprit och bränsle till de stora uppställningsplatserna runt om i landet.

I den här situationen ska svenska åkeriägare bedriva företagande – vilket är en omöjlighet.
Hur ska de svenska åkerierna klara konkurrensen när enbart skatter och avgifter till staten är högre per mil, än det pris som en ”svartåkare” tar ut i total milkostnad?

Det krävs inte några större utredningar för att se svårigheten att utveckla kombitrafiken mellan lastbil och järnväg.
Hur lång tid skall det ta innan problemställningen når hela vägen fram?

Thomas Morell
Regionchef, Sveriges Åkeriföretag Skaraborg

Om artikeln

Publicerad: Måndag 16 Januari 2012, kl 13:36
Kategori: Debatt
Taggar: Debattartikel, Olagligt cabotage, Kriminalitet, Sveriges Åkeriföretag Skaraborg



DEBATTARTIKEL

Är det verkligen inte någon som ser sambandet?

Allt mer gods flyttas över till utländska lastbärare, som dessutom kör för mindre än halva kostnaden jämfört med ett svenskt ekipage.
Svenska åkare betalar mer i avgifter och skatter per mil än vad många utländska åkare totalt tar ut i milersättning.
I kölvattnet följer sedan kriminalitet såsom olaglig spritförsäljning och dieselstölder.
Thomas Morell ställer sig frågan, är det verkligen inte någon som ser sambandet?

Tidningen Proffs fre 27 april 2012

27 april 2012

Proffs är tidningen som riktar sig mot alla dem som varje dag och natt, året runt, arbetar med vägtransporter. Proffs lyfter fram människan, maskinen och de företagare som kämpar för att vi ”vanliga” konsumenter, varje dag, bland annat ska finna färsk mjölk i butiken och reservdelar till våra bilar på verkstaden.

Papperstidningen Webbtidningen

 

Tidningen Proffs fre 27 april 2012
Stäng

27 april 2012

  Tidningen Proffs, yrkesförarnas egen tidning, kommer ut 12 gånger per år. Varje nummer är laddat med artiklar från verkligheten, vad som är nytt inom branschen, vilken teknik som ökar säkerheten och vilken som sänker bränsleförbrukningen, med mycket mera.

I det senaste numret skriver vi bland annat om...

  1. Bengt bytte från lastbil till buss:
    "Nu träffar jag bara glada människor"
  2. Stormöte i Vara om åkerinäringens framtid
  3. Skaraslättens förre vd överklagar tingsrättsdomen
  4. Hon tog klivet från datatekniker till chaufför
  5. Nytt och gammalt från Volvo på MATS i USA
  6. Danska Freja ser positivt på framtiden
  7. Tuffa tag mot olycksdrabbat åkeri
  8. Proffs har provkört "en Fiat med Opelblixt"
  9. Ryska åkare vill ha bil med nos

Bli prenumerant
Det är enkelt att bli prenumerant, och det kostar inte mer än 315 kr (inkl moms) för ett helår. Klicka dig vidare till prenumerationssidan för att se fler alternativ och läsa mer information.

Bli prenumerant