Att vinterdäck ger ett bra grepp på snö och is är välkänt. På torra eller våta sommarvägar kan däremot samma egenskaper bli en säkerhetsrisk. En ny studie visar att användning av vinterdäck under sommaren är förknippad med en kraftigt ökad risk för dödliga olyckor.
Studien har genomförts av forskare från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd i samarbete med Trafikverket. Den bygger på djupstudier av samtliga dödsolyckor med personbil i Sverige under sommarhalvåret, från maj till september, mellan 2012 och 2021. Totalt omfattar undersökningen 725 dödsolyckor.
Forskarna har bland annat analyserat vilken typ av däck bilarna hade, hur olyckorna gick till och om ett bättre väggrepp sannolikt hade kunnat påverka händelseförloppet eller utgången.
Resultaten visar att personbilar med minst ett vinterdäck var kraftigt överrepresenterade bland dödsolyckorna. Omkring sju procent av de svenska personbilarna uppskattas ha vinterdäck under sommaren. I det undersökta olycksmaterialet hade däremot 22 procent av bilarna minst ett vinterdäck.
Enligt forskarnas bedömning kan en stor del av överrepresentationen förklaras av att vinterdäcken ger ett sämre väggrepp under sommarförhållanden. Riskanalysen visar att användningen av minst ett vinterdäck innebar en statistiskt säkerställd ökning av risken för en dödsolycka där väggreppet hade betydelse för olycksförloppet.
En bidragande orsak är att vinterdäck ger längre bromssträckor på både torr och våt asfalt under sommaren. Tidigare tester har visat att bromssträckan kan bli mellan 20 och 40 procent längre än med sommardäck.
– Våra resultat tyder på att den stora överrepresentationen av vinterdäck i dödsolyckor under sommaren i huvudsak hänger samman med däckens sämre väggrepp på sommarväglag, säger Mattias Hjort, forskare vid VTI och huvudförfattare till studien.
Forskarna har även undersökt om andra faktorer kan ligga bakom den ökade risken. Bilarna med vinterdäck var i genomsnitt äldre och saknade oftare antisladdsystem, ESC, jämfört med bilarna som hade sommardäck.
Den förhöjda risken fanns dock kvar även när analyserna begränsades till nyare bilar, fordon med ESC eller förare som inte var påverkade av alkohol eller droger. Också bland olyckor där föraren höll sig inom den gällande hastighetsgränsen noterades en tydlig riskökning. För bilar med vinterdäck var den minst 40 procent jämfört med bilar utrustade med sommardäck.
När forskarna jämförde däckvalets betydelse med effekten av antisladdsystem fann de att riskökningen vid körning med vinterdäck under sommaren var i samma storleksordning som den ökade risk som följer av att köra en bil utan ESC.
Studien visar samtidigt att väggreppet spelar en viktig roll i en stor andel av de dödliga personbilsolyckorna. Ungefär en fjärdedel, motsvarande cirka 25 procent, av dödsolyckorna under de undersökta sommarperioderna bedömdes vara sådana där ett bättre väggrepp sannolikt hade kunnat påverka utgången. Forskarna anser därför att däckens egenskaper behöver uppmärksammas mer i framtida olycksutredningar.
– Däckens betydelse har i stor utsträckning förbisetts i analyser av dödsolyckor under sommaren. Våra resultat visar att däckvalet kan spela en viktig roll för trafiksäkerheten, säger Mattias Hjort.
Resultaten bedöms vara relevanta även utanför Sverige. Vinterdäck används i många andra länder och om användningen under sommaren är lika vanlig där som i Sverige kan trafiksäkerheten förbättras genom att fler bilister byter till sommardäck när vinterväglaget är över.
Dubbfria vinterdäck får enligt svensk lag användas året runt, men studiens resultat visar att det innebär en tydligt förhöjd säkerhetsrisk att använda dem på sommaren. Studien har publicerats i den vetenskapliga tidskriften Traffic Safety Research.



