Nu etablerar sig Freja i skånska Staffanstorp. Foto: Freja. Nu etablerar sig Freja i skånska Staffanstorp. Foto: Freja.

Byggstart för Freja i Staffanstorp

Över 150 personer samlades i Staffanstorp för byggstarten av Freja Swedens nya anläggning i Kronoslätts företagspark. Tillsammans med Logicenters och andra samarbetspartners markerades byggstarten för företagets nya fastighet på närmare 12 000 kvadratmeter. Inflyttning planeras till fjärde kvartalet 2026.

Byggstarten samlade representanter från näringslivet för att uppmärksamma Freja Swedens nya etablering i Staffanstorp och den fortsatta utvecklingen av Kronoslätts företagspark.

Den nya logistikanläggningen utvecklas av Logicenters och anpassas för FREJA Swedens fortsatta tillväxt. Etableringen är en del av företagets satsning i södra Sverige och markerar samtidigt ett långsiktigt engagemang i området.

Om artikeln

Publicerad: 2026-06-01 13:55
Kategori: Nyheter
Taggar: Freja Godslager Godstransporter Logicenter Staffanstorp Terminalbyggnad