Foto: Iveco Foto: Iveco

Hedin expanderar IVECO-nätet

IVECO utökar sin svenska närvaro genom två nya anläggningar i samarbete med Hedin Automotive. Etableringarna i Uppsala och Linköping ska möta behovet av försäljning, service och support för både lätta transportbilar och tunga lastbilar. IVECO:s svenska verksamhet är sedan tidigare en del av Hedin Mobility Group, vilket innebär ett mer marknadsnära och försäljningsdrivet arbetssätt.

Anläggningen i Uppsala har byggts om till en fullserviceverkstad och erbjuder nu försäljning och service av hela IVECO:s sortiment. Den 26 juni bjuds kunder in till ett öppet hus där fordonen presenteras och besökare ges möjlighet att bekanta sig med verksamheten på plats. I Linköping har en helt ny anläggning byggts upp. Här erbjuds service för hela fordonsutbudet, medan försäljningen inriktas på mellantunga och tunga lastbilar.

Satsningen innebär att IVECO stärker sin tillgänglighet i Mellansverige, samtidigt som företaget utökar sitt erbjudande inom alternativa drivlinor. Båda anläggningarna kommer att hantera fordon med el-, gas- och HVO-drift, vilket ger transportföretag fler möjligheter att ställa om till mer hållbara lösningar. Fordon finns tillgängliga i spannet från lätta distributionsbilar till tunga fjärrlastbilar.

De nya Hedin Trucks-anläggningarna är utformade för att erbjuda ett heltäckande kundstöd – med försäljning, verkstad, reservdelar och support samlat under ett tak. Fokus ligger på att möta de krav som åkerinäringen ställer på tillgänglighet, service och drifttid.

Om artikeln

Publicerad: 2025-06-17 10:19
Kategori: Nyheter
Taggar: Hedin Iveco Lastbilar Linköping Öppet hus Serviceanläggningar Uppsala