Efter drygt sex år hos Allison Transmission i Bollebygd, lämnar Jan-Erik Eskilsby nu sin tjänst som Area Manager hos Allison Transmission Nordic i Skandinavien och Baltikum.
– Just nu känns det faktiskt konstigt. Jag har jobbat hela mitt yrkesverksamma liv inom lastbilsbranschen och nu går jag över till en helt annan verksamhet, berättar han.
Det är alltså med en rejäl skopa vemod som Jan-Erik nu lämnar sin arbetsplats i Bollebygd.
– Jag kommer att sakna mina medarbetare som alla har gjort ett fantastiskt jobb.
Jan-Erik är en riktig entreprenör – och uppfinnare. Det är också anledningen till att han nu byter bransch.
– Jag har uppfunnit ett system för energilagring av solvärme. Så från och med den 16 maj kommer jag att jobba i energilagringsbranschen för Pemtec AB, som köpt min uppfinning.
– Om jag saknar lastbilarna för mycket får jag ställa mig en stund vid motorvägen och titta på dem, skrattar Jan-Erik.
Fransmannen Thomas Bonicel heter Jan-Erik Eskilsbys efterträdare. Bonicel har fram tills nu jobbat hos Allison i Frankrike som Account Manager för Renault. Han har också skött Allisons förhandlingar med Volvo Power Train.
Vi önskar självklart både Jan-Erik Eskilsby och Thomas Bonicel lycka till!

