Skip to content
  • Korsordsvinnare
  • PRENUMERERA NU
  • Mina sidor
  • Kontakt
  • Annonsera
Tidningen Proffs - En RIKTIG Lastbilstidning
  • Hem
  • Krönika
  • Ledare
  • Debatt
  • Branschens hemsidor
  • Webb-TV
  • PODD
  • Sök
  • PREMIUM INFO
Trafikverket ser HCT-fordon som exempel på effektivisering, men finns det nog med rastplatser för dessa? Foto: Trafikverket.

Handlingsplan för effektivare godstransporter

Men blir det fler rastplatser för tunga och långa fordon?

Trafikverket presenterar handlingsplan för effektivare godstransporter. Flera förbättringsåtgärder för långväga godstransporter över läns- och nationsgränser kommer ge ökad nytta för näringsliv och ett mer robust och effektivt transportsystem. Även användandet av rastplatser för tunga fordon ska effektiviseras.
"Det är alltså inte Transportstyrelsen som bedömt att dessa diagnoser föreligger utan diagnoserna har ställts av läkare inom vården", svarar Transportstyrelsen. Foto: Transportstyrelsen.

Transportstyrelsen förtydligar om villkor för att återfå körkortstillståndet

”Hela havet stormar” när det gäller körkortsåterkallelser efter PEth-prover. Nu börjar fler drabbade åter kunna få körkortstillstånd, men helt enkelt visar det sig inte att vara. På en del ställs villkor för detta – på andra inte. Nu har Transportstyrelsen återkommit med ett förtydligande om varför det är så.
 Den 1 december öppnade Malte Månson i Jordbro som auktoriserad Iveco-verkstad för både lätta och tunga fordon. Foto: Hedin/Iveco.

Med minskade driftstopp i fokus

Hedin Nordic Truck, generalagent för Iveco i Norden, fortsätter att utveckla sitt servicenätverk och stärker nu närvaron på den strategiskt viktiga Stockholmsmarknaden. Den 1 december öppnade Malte Månson i Jordbro som auktoriserad Iveco-verkstad för både lätta och tunga fordon.
   Stefan Lindblom, direktör för affärsstöd på Scania Sverige, vill att vi går från ord till handling i omställningen till en fossilfri transportsektor. Foto: Scania.

Näringslivet en del av lösningen i omställningen till fossilfrihet

Scania vill lyfta vikten av ökad efterfrågan på fossilfritt för att Sverige ska nå sina klimatmål. På onsdagen den 3 december medverkar Scania i BioDriv Östs konferens om transportsektorns omställning.
"Lägre arbetsgivaravgifter för unga kan bli viktigt lyft för transportsektorn", säger Caj Luoma, chef för kompetensförsörjning på Transportföretagen. Foto: Transportföretagen.

Lägre arbetsgivaravgifter för unga lyft för transportsektorn

Regeringens lägger ett förslag om tillfälligt sänkta arbetsgivaravgifter för personer mellan 18 och 23 år vilket kan komma att underlätta för företag att behålla och nyanställa unga. Detta är välkommet för transportsektorn där kompetensbehovet är stort i många delbranscher. Samtidigt finns en osäkerhet i att sänkningen bara är tillfällig.
Kontroll av färdskrivare. Foto: Proffs/arkiv.

Kör-vilotiderna ska hållas för säkra vägar

När en tredjedel av yrkesförarna av tunga fordon bryter mot kör- och vilotider och kör trötta utsätter de allmänheten för trafikfara. ”Det är inget fel på lagstiftningen, men när åkerierna pressar sina chaufförer att bryta mot den krävs åtgärder för att kontrollera trafiken”, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert på Riksförbundet M Sverige.
"Vilka kriterier menar Transportstyrelsen gör att vissa villkoras och andra inte", frågar sig Susanna Lindh. Foto: Privat.

”Varför villkoras en del och andra inte för att få tillbaka körkortet efter PEth-prov?”

Användandet av PEth-prover har lett till att personer även om de inte kört onyktra av Transportstyrelsen fått sina körkort återkallade och med det har flera förlorat sina arbeten. Nu börjar flera få tillbaka sina körkort, men en del får det utan några villkor medan det för andra ställs villkor för detsamma. Vi frågar Transportstyrelsen varför det görs skillnad.
Legaliseringen av cannabis i Tyskland kan få konsekvenser för svensk trafik, menar M Sverige.

Tysk cannabisreform kan påverka svensk trafik

Statistik från Tyskland visar på fler olyckor sedan legaliseringen. ”Vi följer utvecklingen med oro”, säger Jacob Sidenvall på Riksförbundet M Sverige.
MAN:s logistikpartner Vega International förlitar sig på en kombination av järnväg och MAN eTruck för leverans av nya lastbilar. Foto: MAN.

MAN och VEGA elektrifierar fordonstransporter med eget koncept

Att kombinera räls och vägtransporter minskar koldioxidutsläppen. Körs dessutom vägtransporten med en ellastbil blir minskningen än större. MAN Trucks och deras samarbetspartner Vega satsar på ett elektrifiera fordonstransporter.
Mercedes-Benz Safety Truck. Foto: Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz Safety Truck kan rädda liv

Med hjälp av teknik, nya innovationer såväl som tidigare, vill fordonstillverkare rädda liv. Mercedes-Benz är inget undantag och visar upp deras senaste tekniker i sin Safety Truck.
1 2 3 … 1 156 Nästa →
Senaste numret

21 NOVEMBER 2025

Proffs är tidningen som vågar sätta fingret på problemen i branschen! Vi riktar oss till alla som varje dag och natt, året runt, arbetar med vägtransporter - och som vill att konkurrensen om uppdragen ska ske på lika villkor. Tycker du som vi? Då ska du absolut prenumerera på - eller annonsera i - tidningen Proffs!
E-TIDNINGEN PAPPERSTIDNINGEN

Annonser

Senaste nyheterna

  1. Handlingsplan för effektivare godstransporter
  2. Transportstyrelsen förtydligar om villkor för att återfå körkortstillståndet
  3. Med minskade driftstopp i fokus
  4. Näringslivet en del av lösningen i omställningen till fossilfrihet
  5. Lägre arbetsgivaravgifter för unga lyft för transportsektorn

Branschens hemsidor

Söker du företag i branschen? Du hittar dem här: Till Branschens hemsidor »

Annonser

Huvudkontor
Vägpress AB/Tidningen Proffs
Kungsholms strand 177
112 48 Stockholm
Proffs, redaktionen
Kornhultsvägen 19
312 53 Hishult
Tel. 0708 - 15 33 45
goran@vagpress.se
Queen of the Road
Kungsholms strand 177
112 48 Stockholm
Annonsera
Tel. 08 - 653 83 80
annons@vagpress.se
Personuppgifter
Personuppgifter/GDPR
tidningenproffs.se använder sig av cookies för att förbättra er upplevelse av sidan.