SVT avslöjar: Transporterna som kan ha kringgått Europas sanktioner

SVT:s granskning av transporter åt Astra Zeneca i Södertälje pekar på omfattande kopplingar mellan två transportföretag och det belarusiska åkeriet Jenty, som omfattas av EU:s sanktioner. Granskningen har genomförts tillsammans med journalister i Polen och Belarus och väcker frågor om hur transportupplägg kan användas för att kringgå förbuden mot belarusiska åkerier inom EU.

Enligt en granskning som SVT genomfört tillsammans med journalister i Polen och Belarus finns det flera kopplingar mellan två bolag som transporterar läkemedel åt Astra Zeneca i Södertälje och det belarusiska transportföretaget Jenty, som sedan tidigare omfattas av EU:s sanktioner.

SVT beskriver hur ett system tycks ha byggts upp för att möjliggöra transporter inom EU trots att belarusiska åkerier är förbjudna att bedriva sådan verksamhet. Sanktionerna infördes som en följd av Belarus stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina.
– Det är väldigt allvarligt, man bidrar indirekt till att stödja Ryssland, säger Emil Wannheden vid Totalförsvarets forskningsinstitut till SVT.

I samband med en dödsolycka i Södertälje i januari uppmärksammades en lastbilstrailer med Jentys logotyp. Transporten visade sig innehålla läkemedel från Astra Zeneca i Södertälje.

Bakom Jenty står affärsmannen Vasilij Smetanin, som enligt SVT har verksamheter i Belarus, Ryssland och flera europeiska länder.

När SVT ställde frågor till Astra Zeneca uppgav bolaget att transporten inte utfördes av Jenty utan av det polska åkeriet DSPL, medan trailern tillhörde det kazakiska företaget Technobel.

SVT:s granskning visar dock att både DSPL och Technobel har flera kopplingar till Jenty. Bland annat återkommer samma ägarnamn i bolagen, anställda ska ha beskrivit det polska bolaget som en del av den belarusiska verksamheten och företagens webbplatser ska innehålla manipulerade bilder med ursprung i Jentys material.

– Det kan finnas fall där man inte bryter mot nån specifik lag, men ändå blir en pusselbit i spelet som Belarus och Ryssland spelar, säger Emil Wannheden.

Han menar att konsekvenserna kan bli betydande även om något direkt regelbrott inte kan fastställas.
– Man bidrar indirekt till att stödja Ryssland och då blir det lättare för Ryssland att fortsätta kriga mot Ukraina, säger Wannheden.

Astra Zeneca har avböjt en intervju med SVT och uppger i ett skriftligt svar att transporterna ”följer alla lagar och bestämmelser, och bryter inte mot några sanktioner”.

Karl Ekenstaf, utredare vid Kommerskollegium, säger till SVT att företag generellt behöver identifiera och bedöma risker för att sanktioner kringgås samt vidta åtgärder för att minska sådana risker.

SVT uppger också att man utan framgång har sökt Vasilij Smetanin för en kommentar.

Läs hela artikeln och se inslaget på SVT.

Om artikeln

Publicerad: 2026-06-09 17:26
Kategori: Nyheter
Taggar: AstraZeneca Belarus Sanktioner Ukraina