Stockholmarna och BMW-ägarna i botten när svenskarna listar trafikens värstingar. Foto: Circle K. Stockholmarna och BMW-ägarna i botten när svenskarna listar trafikens värstingar. Foto: Circle K.

Värstingarna i trafiken: Stockholmare och BMW-ägare

Svenskarna har talat. Fördomarna om vem som skryter mest och blinkar minst sitter djupt. En ny undersökning från Circle K visar att BMW-förare anses bete sig sämst på vägarna och stockholmarna pekas ut som de mest skrytsamma bilägarna i landet. Och det finns en röd tråd, ju renare bil, desto högre verkar skrytfaktorn vara.

Att äga bil är för många förknippat med stolthet, men gränsen till skryt är hårfin. När Circle K via Kantar Sifo undersökt vilka fördomar som finns i trafiken, pekade 40 procent av svenskarna ut BMW-ägare som de mest skrytsamma. På plats två hittar vi Tesla (35 %) följt av Porsche (26 %).

Undersökningen visar också en tydlig geografisk skillnad där 40 procent anser att de mest skrytsamma bilägarna finns i Stockholm.

På Circle K möter man bilister från hela landet varje dag och bilen och våra körvanor engagerar och väcker verkligen känslor på riktigt.
– Undersökningen bekräftar ju detta och att fördomarna om vem som kör vad sitter djupt rotat hos de svenska bilisterna, säger Erika Albansson Söderlund, kommunikationschef på Circle K.

Självförtroendet bakom ratten tycks dessvärre inte alltid korrelera med gott trafikvett. Enligt undersökningen anser hela 56 procent att BMW-förare beter sig sämst i trafiken och varannan svensk menar att samma grupp också är slarvigast med att använda blinkers.

De är dock inte ensamma i skamvrån. Audi (29 %) och Tesla-förarna (20 %) sticker även de ut i statistiken över de som uppvisar det sämsta beteendet på vägarna.

Återigen får stockholmarna bära hundhuvudet. 40 procent av de svarande menar att landets värsta bilförare huserar i huvudstaden följt av skåningarna och invånarna i Västra Götaland.

Sverige ligger långt fram på elbilsmarknaden, något som också märks i attityderna. Över hälften av svenskarna (53 %) anser att de som kör elbil är mest övertygade om att deras val av drivmedel är det absolut bästa.

Siffran är särskilt hög bland boende i storstadsregionerna.
– Traditionellt är en av de vanligaste invändningarna mot elbil oron för laddning längs väg. Att så många elbilsförare är nöjda med valet av drivmedel är för oss ett ytterligare bevis på att vi lyckats med utbyggnaden av laddnätet till något som fungerar och skapar trygghet längs vägarna, säger Erika Albnsson Söderlund, Circle K.

Det tycks också finnas en tydlig koppling mellan bilens status och hur ofta den tvättas. Förare av Porsche, Mercedes och BMW, som toppar listan över de mest skrytsamma, anses ha de renaste bilarna. Medan det i andra änden av spektrumet hittar märken som Opel, Ford och Citroën. Dessa bilägare anses sällan skryta, men de misstänks också köra runt i de smutsigaste bilarna.

Bilägare som skryter mest om bilen
1) BMW
2) Tesla
3) Porsche
4) Mercedes-Benz
5) Audi

Bilägare som beter sig sämst på vägarna (bilmärken)
1) BMW
2) Audi
3) Tesla
4) Mercedes-Benz
5) Porsche

Bilägare som beter sig sämst på vägarna (län)
1) Stockholms län
2) Skåne län
3) Västra Götalands län
4) Uppsala län
5) Örebros län

Undersökningen genomfördes i Sifos webbpanel (Sifopanelen) under perioden 14–25 oktober 2025. Totalt intervjuades 3 075 personer i åldern 18–79 år med körkort. Webbpanelen är riksrepresentativt rekryterad utifrån slumpmässiga urval. Det förekommer ingen självrekrytering i Sifos webbpanel (Sifopanelen).

Om artikeln

Publicerad: 2026-04-10 15:00
Kategori: Nyheter
Taggar: Audi BMW Circle K Mercedes Porsche Stockholmare Tesla Värstingar i Trafiken