FH16-klubben fortsätter att expandera

500-gränsen "sprängd"

Vid FH16-klubbens årsmöte den 28 oktober uppmärksammades medlem nr 500. Det blev Kent Andersson, Kivik Alltjänst, som fick ta emot en gåva från Volvofinans.

Drygt 110 medlemmar hade slutit upp på årsmötet. De fick bland annat höra Staffan Jufors berätta om Volvo Lastvagnars utveckling under hans sju år i ledningen.
Förhandlingarna gick raskt och Boije Ovebrink omvaldes som ordförande och Ann-Marie Hall Troedsson, AB Bröderna Hall Hässleholm, blev ny i styrelsen.

Därefter vidtog provkörningar och de nio olika fullastade demo-ekipagen utnyttjades mycket intensivt under flera timmar. I konferenslokalen hade klubbens partners ställt upp för en ”minimässa” där medlemmarna kunde fördjupa sig i olika produkter och tjänster och genom utställningsrummen hade VDC arrangerat en finurlig tipspromenad.
Årsmötet avslutades på Kajskjul 8 där R.E.A.-gänget showade för fullt och gjorde stor succé.

FH16-klubben är en exklusiv klubb för FH16-ägare, chaufförer och andra som vill vara med i gemenskapen. Klubben har idag 505 medlemmar och fortsätter att växa, även om detta inte är något självändamål.

Om artikeln

Publicerad: 2011-11-01 11:48
Kategori: Nyheter
Taggar: