Det gäller inte minst det viktiga faktum att framhålla hur viktigt det är att en polisanmälan verkligen leder fram till att utredningen kvalitetsmässigt håller måtten och blir så bra att den kan läggas som en god grund för åklagaren att besluta i åtalsfrågan. Det vill säga om åtal ska väckas eller inte. Bara om åklagaren – som det heter – på objektiva grunder i händelse av åtal kan emotse en fällande dom i tingsrätten ska och får principiellt åtal väckas. Annars läggs utredningen ner. Något som normalt är till men för målsäganden/brottsoffret och till fördel för den som kan misstänkas som gärningsperson.
Alltså en ojämlikhet i straffrätten. Den är dock av rättssäkerhetsskäl medveten. Hellre fria än fälla-principen, till exempel.
Men principen är en sak och en fullgod förundersökning något helt annat. Det är nämligen en rimlig självklarhet att en anmälan om brott i de allra flesta fall förtjänar att leda till en proffsigt genomförd polisutredning.
Nå, är det så alltid eller oftast? Tyvärr inte.
Det finns ofta skäl för en målsägande som är missnöjd med resultatet av den egna polisanmälan att söka rättelse och förbättring genom att begära en överprövning. Det kostar inget och begäran kan formuleras tämligen enkelt. Det duger bra att skriva:
”Som målsägande är jag missnöjd med utredningen och till exempel det nedläggningsbeslut som följt och vill att åklagare prövar om det finns skäl att återuppta förundersökningen och komplettera den med fler förhör och (i förekommande fall) teknisk utredning”.
För även om det är lätt att acceptera kravet på att åklagaren i princip alltid ska ha en total bevisbörda i varje brottmål, bör det aldrig vara en dålig bakomliggande förundersökning som leder till att en misstänkt blir ”vinnare” i den rättsliga kampen om rättvisa. Och med ett brottsoffer- och samhällsskyddsperspektiv för ögonen, känns tanken på en objektivt så väl genomförd förundersökning som möjligt som en fullgod förutsättning för en äkta ”fair trial”.
En rättvis rättegång kan nämligen inte äga rum om det inte också finns en bakomliggande rättvis förundersökning, tycker jag, som därutöver anser att det är viktigt – oavsett om en förundersökning är polis- eller åklagarledd – att ge beröm åt alla utredningar som är fullgoda men också ge negativ kritik där den känns berättigad.
Sven-Erik Alhem

