Anders Kullgren, forskningschef på Folksam. Foto: Folksam Anders Kullgren, forskningschef på Folksam. Foto: Folksam

Fler än var tredje yrkeschaufför kör för fort vid skolor

Fler än var tredje yrkeschaufför kör för fort utanför skolor. Det uppger Folksam i ett pressmeddelande om sina senaste hastighetsmätningar. Enligt försäkringsbolaget innebär den genomsnittliga överträdelsen en nästan fördubblad risk för en dödsolycka. Vägbulor är den fysiska åtgärd som tydligast får ner hastigheten.

Folksams mätningar av yrkestrafiken genomfördes dagtid i sju områden i Sverige mellan våren 2025 och våren 2026. Vid skolor överskred 37 procent av yrkeschaufförerna hastighetsgränsen, jämfört med 57 procent på liknande vägar utan skolor.

Bland dem som körde för fort vid skolorna var överträdelsen i genomsnitt 4,8 kilometer i timmen, motsvarande 16 procent över hastighetsgränsen. Enligt Folksam innebär det en nästan fördubblad risk för en dödsolycka.

Även grova fortkörningar var mindre vanliga vid skolor. Där registrerades sådana överträdelser hos fem procent av yrkeschaufförerna, jämfört med 13 procent på övriga vägar. För att en överträdelse ska räknas som grov ska hastigheten vara minst 10 kilometer i timmen över den tillåtna gränsen.

De grova överträdelser som registrerades vid skolorna var däremot allvarligare än på andra vägar. I genomsnitt låg hastigheten 13,6 kilometer i timmen, motsvarande 45 procent, över gränsen. Det innebär enligt Folksam mer än tre gånger så hög risk för en dödsolycka. Fortkörningarna medför en förhöjd risk för allvarliga olyckor där barn drabbas.

– Det är positivt att färre kör för fort just vid skolor, men det gör inte bilden mindre allvarlig. De förare som ändå överskrider gränsen överskrider med en högre relativ hastighet än vid andra områden. Risken för dödsolyckor ökar dramatiskt i de hastigheter vi uppmätt, och det är oroande att vi ser den typen av överträdelser i våra skolmiljöer, säger Anders Kullgren, forskningschef på Folksam.

Budbilar och taxibilar hör till de fordonsgrupper som oftast kör för fort i skolmiljöer. Även fordon inom kategorin trafiksäkerhet och vägservice, exempelvis bärgningsbilar, utmärker sig negativt.
– Det här handlar om fordon som dagligen kör i skolmiljöer, ofta under tidspress, och där arbetsgivaren har ett direkt ansvar för hur föraren kör. Vi tror att kunskap om problemet är en nyckel till att de här problemen kan adresseras och att vi undviker allvarliga skador och i värsta fall dödsfall, fortsätter Anders.

På 30-vägar utanför skolor undersöktes också om det fanns fysiska åtgärder för att dämpa hastigheten och vilken typ av åtgärd det i så fall var. Vägbulor visade sig ge klart bäst resultat. Där sådana fanns körde 14 procent för fort, jämfört med 37 procent på sträckor helt utan åtgärder.

Vid avsmalningar var andelen hastighetsöverträdelser 37 procent och vid upphöjda övergångsställen 40 procent. Dessa utformningar tycktes därmed inte ha någon större dämpande effekt. Högst andel överträdelser, 50 procent, noterades vid refuger. Refuger uppfattas ofta som fartdämpande men klassas inte som hastighetsdämpande åtgärder. I mätningarna hade de ingen dämpande effekt och uppvisade den högsta andelen fortkörningar av samtliga jämförda utformningar.

– Vägbulor är den enskilt mest effektiva fysiska åtgärden för att få ner hastigheten på 30-sträckor. Andra åtgärder såsom avsmalningar och refuger har däremot ingen dämpande effekt alls i våra mätningar. Här finns en tydlig åtgärd kommuner bör prioritera, avslutar Anders Kullgren, forskningschef på Folksam.

Folksam anser att kommunerna bör prioritera vägbulor framför andra fysiska åtgärder, särskilt utanför skolor. Bolaget förespråkar också riktade trafiksäkerhetsinsatser mot de branscher och fordonstyper som är överrepresenterade bland fortkörarna vid skolor, liksom trafiksäkerhetskrav vid upphandling av transporter.

Ökad användning av tekniska stödsystem för hastighetsanpassning är ytterligare en åtgärd som lyfts fram. Det kan exempelvis handla om system som ger föraren återkoppling om gällande hastighetsgräns. Folksam vill även att företag med yrkestrafik tar ett större arbetsmiljöansvar som arbetsgivare och följer upp att lagstiftning och regler efterlevs vid resor och transporter, exempelvis med stöd av ISO 39001 eller FIA Road Safety Index.

Forskningsstudien kompletterar Trafikverkets ordinarie mätningar, som omfattar all trafik inklusive kökörning. Folksams mätningar gäller i stället fordon i fri körning, där framförvarande fordon inte påverkar hastigheten. Mätningarna utfördes av MHF med laserinstrumentet ProLaser och radarutrustningen Bushnell. Sedan 2020 mäter Folksam hastighetsefterlevnaden även specifikt utanför skolor.

Om artikeln

Publicerad: 2026-09-07 09:05
Kategori: Nyheter
Taggar: Folksam Hastighetsöverträdelser Skolmiljö Trafiksäkerhet Yrkestrafik