Festligt 5-årsfirande för FH16-klubben

Närmare 100 medlemmar var med på FH16-klubbens årsmöte som hölls i Göteborg, på Volvo Demo Center, i närvaro av Volvo Lastvagnars styrelse med...

Närmare 100 medlemmar var med på FH16-klubbens årsmöte som hölls i Göteborg, på Volvo Demo Center, i närvaro av Volvo Lastvagnars styrelse med Staffan Jufors i spetsen. Under ordförande Boije Ovebrinks ledning klarades de formella förhandlingarna av på ett sedvanligt smidigt sätt och därefter bjöds tillfälle till provkörningar av ett antal FH16-bilar i olika fordonskombinationer. Även den nya anläggningsbilen Volvo FMX fanns tillgänglig för provkörning.
De flesta av klubbens partners fanns med i en ”miniutställning” och visade prov på sina produkter och tjänster.
Årsmötet avslutades med middag och show på Kajskjul 8 där det ”omaka” paret Tommy Körberg och Classe Malmberg bjöd på en riktig Big Bang-Show.
FH16-klubben, som i år även 5-årsjubilerade, har idag 470 medlemmar och vid årsmötet omvaldes Boije Ovebrink till ordförande.

Om artikeln

Publicerad: 2010-11-19 00:00
Kategori: Nyheter
Taggar: