Skip to content
  • Korsordsvinnare
  • PRENUMERERA NU
  • Mina sidor
  • Kontakt
  • Annonsera
Tidningen Proffs - En RIKTIG Lastbilstidning
  • Hem
  • Krönika
  • Ledare
  • Debatt
  • Branschens hemsidor
  • Webb-TV
  • PODD
  • Sök
  • PREMIUM INFO
Foto: Berners Tunga Fordon AB

Berners Tunga Fordon förvärvar Bil Nord i Lycksele

Berners Tunga Fordon AB har i slutet av förra året förvärvat Bil Nord. Förvärvet innebär ingen omedelbar påverkan på den löpande verksamheten eller etablerade samarbeten. Man vill särskilt understryka att samtliga nuvarande uppgifter på Bil Nord tills vidare kvarstår oförändrade.

Transportföretagen välkomnar EU:s plattformsdirektiv

Transportföretagen skriver i ett pressmeddelande att de välkomnar EU:s plattformsdirektiv och ambitionen att skapa tydligare spelregler på arbetsmarknaden. Samtidigt understryks vikten av att det inte leder till överimplementering och ökade administrativa bördor för transportbranschen.

Transportstyrelsen: 208 personer miste livet i vägtrafiken 2025

Antal döda i vägtrafiken fortsätter att minska. Under 2025 omkom 208 personer i vägtrafiken. Det är det näst lägsta antalet som uppmätts, enligt Transportstyrelsens preliminära statistik.

Debatt i Aftonbladet: ”Lastbilschaufförerna får ta smällen i vinterkaoset”

En debattartikel på Aftonbladets webb riktar skarp kritik mot hur vinterkaoset i Stockholm hanteras. Trots att snön inte är någon överraskning är det lastbilschaufförerna som får ta den största smällen – både fysiskt och psykiskt.
"Ökningen av konkurser de senaste åren har planat ut", säger Henrik Jacobsson, vd för Creditsafe. Foto: Creditsafe.

Så blev konkursåret 2025

Under 2025 gick över 10 000 aktiebolag i konkurs. Hårdast drabbades åkerier, detaljhandeln och bilhandlare. Konkursåret kännetecknas av höga tal, men också av en tydlig stabilisering. Samtidigt ökar nyföretagandet med 11 procent. Det enligt kreditupplysningsföretaget Creditsafe.
"Just nu är gapet till att klara EU:s ESR-krav för 2030 5,8 miljoner ton CO₂", säger Mattias Goldmann, vd, 2030-sekretariatet. Foto: 2030-sekretariatet.

2030-sekretariatet analyserar

Mattias Goldmann, vd 2030-sekretariatet, inleder: ”Från 2025 tar vi med oss näringslivets otålighet med politiken och skräcksiffrorna för 2024 års klimatpåverkan - 50 000 ton värre än den preliminära statistiken angav med hela 22 procents ökade utsläpp från trafiken. Men vi tar också med oss åttapartiöverenskommelsen om att klimatmålen ska behållas och nås.”
Med hållbarhet på agendan mot 2050. Foto: DHL Group.

DHL:s djärva steg mot nettonollutsläpp år 2050

DHL Group går in i 2026 med starkt momentum i sin globala resa mot minskade koldioxidutsläpp. Under 2025 avancerade företaget flera viktiga delar av sin hållbarhetsstrategi, från att skala upp hållbart flygbränsle till att elektrifiera leveranser längs sista milen och bygga soldriven infrastruktur. Dessa prestationer markerar betydande framsteg mot DHL:s mål om nettonollutsläpp av växthusgaser till 2050.
"Uppdraget behöver inriktas på att förändra kommunernas agerande i upphandling", säger Victoria Barrsäter, näringspolitisk expert med ansvar för taxinäringen på Transportföretagen. Foto: Transportföretagen..

Krafttag mot arbetslivskriminalitet välkomnas

Transportföretagen välkomnar regeringens uppdrag till Upphandlingsmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten om att stärka arbetet mot arbetslivskriminalitet i offentliga upphandlingar. Det är ett viktigt steg för att säkerställa att offentliga medel går till seriösa företag som följer lagar och avtal.
"Ansvaret för drift och snöröjning i det här fallet ligger på Göteborgs Hamn och andra aktörer med ansvar i hamnområdet", säger Länsstyrelsen. Foto: Privat.

Snökaos stängde port 3 och 4 i Skandiahamnen i Göteborg

7–8 januari var Skandiahamnens port 3 och 4 stängda på grund av snöovädret. Enligt uppgift ska exempelvis port 6 ha fungerat trots snömassorna. Dessutom dumpas snön som röjs i älven.
Omfattande plogningsinsatser för att hålla undan snön från stormen Elli. Foto: Die Autobahn/Facebook.

Snökaos även i Tyskland

Även i Tyskland medförde de första dagarna i januari 2026 allvarliga störningar i transporterna över hela Tyskland. Snöstormen Elli åtföljdes av kraftigt snöfall, svartis, frost och starka vindar vilket ledde till ett flertal olyckor, avstängningar av motorvägar och omfattande störningar i godstrafik, järnvägstrafik och hamnverksamhet.
1 2 3 … 1 168 Nästa →
Senaste numret

19 DECEMBER 2025

Proffs är tidningen som vågar sätta fingret på problemen i branschen! Vi riktar oss till alla som varje dag och natt, året runt, arbetar med vägtransporter - och som vill att konkurrensen om uppdragen ska ske på lika villkor. Tycker du som vi? Då ska du absolut prenumerera på - eller annonsera i - tidningen Proffs!
E-TIDNINGEN PAPPERSTIDNINGEN

Annonser

Senaste nyheterna

  1. Berners Tunga Fordon förvärvar Bil Nord i Lycksele
  2. Transportföretagen välkomnar EU:s plattformsdirektiv
  3. Transportstyrelsen: 208 personer miste livet i vägtrafiken 2025
  4. Debatt i Aftonbladet: ”Lastbilschaufförerna får ta smällen i vinterkaoset”
  5. Så blev konkursåret 2025

Branschens hemsidor

Söker du företag i branschen? Du hittar dem här: Till Branschens hemsidor »

Annonser

Huvudkontor
Vägpress AB/Tidningen Proffs
Kungsholms strand 177
112 48 Stockholm
Proffs, redaktionen
Kornhultsvägen 19
312 53 Hishult
Tel. 0708 - 15 33 45
goran@vagpress.se
Queen of the Road
Kungsholms strand 177
112 48 Stockholm
Annonsera
Tel. 08 - 653 83 80
annons@vagpress.se
Personuppgifter
Personuppgifter/GDPR
tidningenproffs.se använder sig av cookies för att förbättra er upplevelse av sidan.